> but it beats paying $50 per month for the service OP's post links to.
I used this with my kids.
The $50 a month to make it easy is worth it for many people, and is downright cheap compared to many approaches.
Now, there's other options-- Khan is also great and free. But always having a bite-sized chunk to do, immediate feedback, spaced repetition, etc-- it's pretty good.
I used this with my kids.
The $50 a month to make it easy is worth it for many people, and is downright cheap compared to many approaches.
Now, there's other options-- Khan is also great and free. But always having a bite-sized chunk to do, immediate feedback, spaced repetition, etc-- it's pretty good.